על הייחודיות יוצאת הדופן של צמחי המרפא

רפואת צמחים איננה רפואה של חומר פעיל אחד. כל צמח הוא מעבדה שלמה ומכיל מאות חומרים. לרוב, פעילותם השלמה מתאפשרת הודות לשילוב החומרים הפעילים. כך לדוגמה, הצמח הנחקר ביותר בעולם- אכינציאה, הוא שורש מהתרבות האינדיאנית בעל פעילות מופלאה של המרצת מערכת החיסון. כשניסו לבודד את החומר הפעיל האחראי לפעילותו הייחודית, גילו שורה של חומרים פעילים אשר לכל אחד מהם פעילות נפרדת ושונה של המרצת חיסון. אולם את התנופה החיסונית שרואים הן בקליניקה והן במחקרים הרבים על אכינצאה- ניתן לקבל רק מהצמח השלם.

יש להבין, המרצת חיסון היא כנראה הפעילות הרפואית הרלוונטית ביותר כמעט בכל מחלה זיהומית! אולם, פעילות זו נעדרת לחלוטין מהרפואה המודרנית, שכאמור לא הצליחה לבודד חומר פעיל מאכינציאה. פעילות כמו זו וכמו אחרות מעניקות לצמחים דריסת רגל גם במצבים בהם הטיפול התרופתי אינו נותן מענה (וכמובן שהמצב גם הפוך).

אכינציאה- הצמח הנחקר בעולם. דוגמה של סינרגיה ופעילות רפואית ייחודית. באדיבות פרץ גן, על-עלים: מרכז לגידול, עיבוד, יבוא ושיווק של צמחי מרפא ותבלינים http://www.al-alim.co.il/

אכינציאה- הצמח הנחקר בעולם. דוגמה של סינרגיה ופעילות רפואית ייחודית. באדיבות על-עלים: מרכז לגידול, עיבוד, יבוא ושיווק של צמחי מרפא ותבלינים http://www.al-alim.co.il/

סיפור נוסף… אספירין זו התרופה הנמכרת ביותר בעולם (בעיקר כנוגדת קרישה וגם כנוגדת דלקת). יש לה חומר פעיל אחד שמקורו בצמח ספיראה (פיליפנדולה). עד אשר פותח באופן סינטטי, היווה מיצוי הצמח המקור היחיד לחומר. עם זאת, לחומר הפעיל בתרופה תופעת לוואי נפוצה מאוד: העלאת חומציות הקיבה ויצירת כיבים (אולקוס). הצמח מכיל כמובן גם הוא את החומר הפעיל, ולכן בעל פעילות רפואית דומה לזו של אספירין (אם כי מתונה יותר). אך באורח פלא, לא רק שאיננו גורם לתופעות הלוואי המוזכרות, אלא שהוא בפני עצמו צמח מרפא יעיל מעין כמותו לטיפול בחומציות יתר ובכיבי קיבה!

כאן אנחנו נחשפים לריפוי השלם של הצמח- חומרים פעילים חוברים יחד ליצירת השפעה מאוזנת ונטולת תופעות לוואי. וכך מתגלה לנו מדוע בעולם צמחי המרפא תופעות הלוואי הן נדירות הרבה יותר מאשר ברפואה המודרנית בה מבודד לרוב חומר פעיל אחד לתרופה, לעתים שניים.

להמשך קריאה: הרבה מעבר לחומר הפעיל