אודות

נעים מאוד, דרור. כאן אספר קצת עלי ועל הקשר שלי לחיים, לצמחים וגם למדע.

שלום!

אני דרור, בן-זוג לענבל ואבא לעדן-סהר. יחד אנו מתגוררים ומתקיימים לנו בקרית טבעון; ושם שואפים לחיים של פשטות ושל שמחה, ומייחלים לקהילה קרובה לאדמה המכבדת ומשמרת את סביבתה.

בהכשרתי אני הרבליסט קליני (מטפל בצמחי מרפא) החבר באיגוד ההרבליסטים הקליניים (MIAH), מדריך פעיל בארגון שומרי הגן ובעל תואר שני במדעים (M.Sc.). אך התארים, התעודות והתפקידים הם לא רק אסמכתאות והכשרות לתצוגה. הם בעיקר כאן כדי לסייע לי לתאר את ה"אני מאמין" שלי כמטפל אינטגרטיבי, ואת החיבור האישי שלי לעולם הצמחים והריפוי. הכיצד?

רקיחת משחות עם ילדים מצמחים שליקטנו ביער

רקיחת משחות עם ילדים מצמחים שליקטנו ביער

אני רואה בתקופתינו עידן מפוקח, ער ומאתגר בו מתקיים מדע מפותח ומתפתח בעל הישגים מרשימים, הבנות עמוקות ורוחב יריעה עצום; ובו זמנית מתפתחת גם הכרה בעוצמות הידע המסורתי, חכמת הריפוי הטבעי, וקבלת תפיסות אשר מתיישרות עם ההיגיון ועם האינטואיציה, גם בטרם הבשיל המדע דיו כדי להבינן.

יש בי הכרת תודה לידע המדעי והרפואי. במסלול חיי האקדמי "נשמתי מדע" במשך 6 שנים, בהן גם ערכתי מחקר ופרסמתי מאמר מדעי בכתב עת יוקרתי. כמטפל- אני שואב הכוונה גם מאותו רקע מדעי, אך בעיקר מפנה מקום של כבוד לאומנות הריפוי בצמחים אותה למדתי ממטפלים בכירים ולא ממדענים. כך, פעמים רבות הידע מבוסס מחקרית; אבל הטיפול הלכה למעשה, מבוסס על ניסיון קליני ועל אינטגרציה של ידע מדעי עם ידע מסורתי.

ואם כבר הזכרנו אינטגרציה… חלק חשוב מבחינתי בהבנת צמחים מרפאים הוא היכרות פיסית וחושית עם הצמחים הגדלים סביבנו. כמדריך בשומרי הגן, זכיתי לפתח כלים להעמקת ההיכרות והחיבור שלי עם הטבע, ולפגוש דרך קבע את צמחי המרפא הגדלים בר. דרך המפגש אני לומד על הצמחים מעבר לכתוב בספרים המקצועיים. איך זה קורה? אני לא בטוח שניתן להסביר זאת במילים,  זה יותר מורגש במעשה- כשאני בוחר צמחים למטופל. אסביר רק שעבורי הצמח הוא הרבה מעבר לאוסף חומרים פעילים ש"במקרה פועלים על איזה רצפטור או אנזים" בגוף האדם. עבורי הקשר העתיק בין האדם לרפואת הצמחים הוא זיכרון לחיבור הקדום בין האדם לסביבתו. 

וכשמכירים את הצמחים בסביבתם הטבעית- מלקטים! את צמחי המרפא המקומיים אני מקפיד ללקט בעונתם כצמחי בר טריים. הליקוט הוא תמיד קשוב, מושכל ומותאם לצמח ולסביבת המחייה שלו באופן המאפשר חיים גם בשנה הבאה. המפגש הפיסי-חושי עם הצמחים מודגש עוד יותר בכך שאני רוקח בעצמי את תמציות הצמחים במעבדה תחת ביתי ובצמוד לקליניקה. המעבדה והקליניקה יחדיו הן התוצר הסופי- הצומת המרכזית בה נפגשים הצמחים, הספרים המקצועיים, המטפל והמטופל.  

רקיחת תמציות במעבדת הצמחים הפרטית

רקיחת תמציות במעבדת הצמחים הפרטית

וגם מחוץ לקליניקה קורים דברים… בעונות החורף והאביב אני מקיים סיורי ליקוט של צמחי מרפא ומאכל וסדנאות לרקיחה ביתית. בנוסף, לאורך השנה אני מעביר הרצאות בנושאים בריאותיים שונים הקשורים כולם ליישום פשוט, זמין ובטוח של צמחי מרפא בשימוש ביתי. פעילויות אלו נולדו כמו מתוך קריאה פנימית להפיץ את הידע ואת הבשורה: צמחים יכולים לטפל בפשטות, וללא תופעות לוואי בהרבה מצבים עליהם כבר אמרנו נואש!

ועם כל הלימוד וההכשרות, המורים החשובים ביותר לטיפול הם בסופו של דבר- החיים: הזוגיות, ההורות, החברויות, העליות והמורדות, האמונה, ההתפתחות האישית, עוצמת החוויה של הנוכחות ברגע, השהייה בטבע והחום שבלב… אלה הם אותם כוחות שמעלים בי  קסם, ענווה והשתאות בפני מורכבות החיים והבריאה כולה. זוהי מורכבות פיזיולוגית, וזוהי כמובן גם מורכבות רגשית ורוחנית. מתוך כך צומחת ההבנה שלעתים קרובות גם על הריפוי להיות מורכב בכדי להיות שלם. אני מזהה בצמחים את חכמת הטבע, אשר בה שזורה אותה מורכבות חיים, אותה המורכבות של הבריאה ואותה מורכבות ריפוי. ולכן, עבורי- רפואת הצמחים היא רפואה שלמה מטבעה! 

"העץ המשפחתי"... אני ובתי עדן-סהר

"העץ המשפחתי"

אם לחבר לאופן הטיפול, אז בעיניי מטרת השימוש בצמחים היא להביא לריפוי שורשי, רחב ורב מערכתי ככל שניתן. ריפוי הרואה את האדם על כל מערכות הגוף ועל היחסים ביניהן, על רבדיו השונים, על חולשותיו ועל מעלותיו, על אורח חייו ועל שאיפותיו. ריפוי המטפל בחולה ולא במחלה. ריפוי שפעמים רבות מתעצם עם התאמת אורחות חיים כגון שימוש בתזונה פונקציונאלית ככלי משלים לצמחים, או שימוש בטכניקות ריפוי אנרגטיות עתיקות המתקיימות ביער. בנוסף, מתוך הכרה ברקע הנפשי למחלותינו, אני מְזַמֵן לטיפול גם העמקה רגשית כשזו מתבקשת ומוסכמת. וכך באופן טבעי- עצם המפגש בין מטפל למטופל גם מהווה חלק משמעותי מתהליך הריפוי.