Menu

אודות

שלום!

אני דרור, בן-זוג לענבל ואבא לעדן-סהר ומעיין-חסד. יחד אנו מתגוררים ומתקיימים לנו בקרית טבעון; ושם שואפים לחיים של פשטות ושל שמחה, ומייחלים לקהילה קרובה לאדמה המכבדת ומשמרת את סביבתה.

בהכשרתי אני הרבליסט קליני (מטפל בצמחי מרפא) החבר באיגוד ההרבליסטים הקליניים (MIAH), מדריך פעיל בארגון שומרי הגן ובעל תואר שני במדעים (M.Sc.). אך התארים, התעודות והתפקידים הם לא רק אסמכתאות והכשרות לתצוגה. הם בעיקר כאן כדי לסייע לי לתאר את ה"אני מאמין" שלי כמטפל אינטגרטיבי, ואת החיבור האישי שלי לעולם הצמחים והריפוי. הכיצד?

אני רואה בתקופתנו עידן מפוקח, ער ומאתגר בו מתקיים מדע מפותח ומתפתח בעל הישגים מרשימים, הבנות עמוקות ורוחב יריעה עצום; ובו זמנית מתפתחת גם הכרה בעוצמות הידע המסורתי, חכמת הריפוי הטבעי, וקבלת תפיסות אשר מתיישרות עם ההיגיון ועם האינטואיציה, גם בטרם הבשיל המדע דיו כדי להבינן.

ספרות מקצועית וידע נלמד- זהבסיס טוב להתחלה...

ספרות מקצועית וידע נלמד- זה בסיס טוב להתחלה…

יש בי הכרת תודה לידע המדעי והרפואי. במסלול חיי האקדמי "נשמתי מדע" במשך 6 שנים, בהן גם ערכתי מחקר ופרסמתי מאמר מדעי בכתב עת יוקרתי. כמטפל- אני שואב הכוונה גם מאותו רקע מדעי, אך בעיקר מפנה מקום של כבוד לאומנות הריפוי בצמחים אותה למדתי  רבות בשהיות ממושכות וחקירה ביער, לצד לימוד ממטפלים בכירים ולא ממדענים. כך, פעמים רבות הידע מבוסס מחקרית; אבל הטיפול הלכה למעשה, מבוסס על ניסיון קליני, על חיבור של ממש לצמחים, ועל אינטגרציה של ידע מדעי עם ידע מסורתי.

ואם כבר הזכרנו אינטגרציה… חלק חשוב מבחינתי בהבנת צמחים מרפאים הוא היכרות פיזית וחושית עם הצמחים הגדלים סביבנו. כמדריך בשומרי הגן, זכיתי לפתח כלים להעמקת ההיכרות והחיבור שלי עם הטבע, ולפגוש דרך קבע את צמחי המרפא הגדלים בר. דרך המפגש אני לומד על הצמחים מעבר לכתוב בספרים המקצועיים. איך זה קורה? אני לא בטוח שניתן להסביר זאת במילים,  זה יותר מורגש במעשה- כשאני בוחר צמחים למטופל. אסביר רק שעבורי הצמח הוא הרבה מעבר לאוסף חומרים פעילים ש"במקרה פועלים על איזה רצפטור או אנזים" בגוף האדם. עבורי הקשר העתיק בין האדם לרפואת הצמחים הוא זיכרון לחיבור הקדום בין האדם לסביבתו.

שורש הריפוי- אמא אדמה

שורש הריפוי- אמא אדמה

וכשמכירים את הצמחים בסביבתם הטבעית- מלקטים! את צמחי המרפא המקומיים אני מקפיד ללקט בעונתם כצמחי בר טריים. הליקוט הוא תמיד קשוב, מושכל ומותאם לצמח ולסביבת המחייה שלו באופן המאפשר חיים גם בשנה הבאה. המפגש הפיסי-חושי עם הצמחים מודגש עוד יותר בכך שאני רוקח בעצמי את תמציות הצמחים במעבדה תחת ביתי ובצמוד לקליניקה. המעבדה והקליניקה יחדיו הן התוצר הסופי- הצומת המרכזית בה נפגשים הצמחים, הידע, המטפל, המטופל, החיבור האנושי והחיבור שמעבר.

מעבדת צמחי המרפא הצמודה לקליניקה, ומשרתת את הטיפולים

מעבדת צמחי המרפא הצמודה לקליניקה, ומשרתת את הטיפולים

וגם מחוץ לקליניקה קורים דברים… בעונות החורף והאביב אני מקיים סיורי ליקוט של צמחי מרפא ומאכל וסדנאות לרקיחה ביתית. בנוסף, לאורך השנה אני מעביר הרצאות בנושאים בריאותיים שונים הקשורים כולם ליישום פשוט, זמין ובטוח של צמחי מרפא בשימוש ביתי. פעילויות אלו נולדו כמו מתוך קריאה פנימית להפיץ את הידע ואת הבשורה: צמחים יכולים לטפל בפשטות, וללא תופעות לוואי בהרבה מצבים עליהם כבר אמרנו נואש!

קורס שנתי ביער בן 12 מפגשים להכרת עשרות צמחי מרפא מקומיים ולחיבור אל תבונת היער והצמחים.

קורס שנתי ביער בן 12 מפגשים להכרת עשרות צמחי מרפא מקומיים ולחיבור אל תבונת היער והצמחים.

ועם כל הלימוד וההכשרות, המורים החשובים ביותר לטיפול הם בסופו של דבר- החיים: הזוגיות, ההורות, החברויות, העליות והמורדות, האמונה, ההתפתחות האישית, עוצמת החוויה של הנוכחות ברגע, השהייה בטבע והחום שבלב… אלה הם אותם כוחות שמעלים בי  קסם, ענווה והשתאות בפני מורכבות החיים והבריאה כולה. זוהי מורכבות פיזיולוגית, וזוהי כמובן גם מורכבות רגשית ורוחנית. מתוך כך צומחת ההבנה שלעתים קרובות גם על הריפוי להיות מורכב בכדי להיות שלם. אני מזהה בצמחים את חכמת הטבע, אשר בה שזורה אותה מורכבות חיים, אותה המורכבות של הבריאה ואותה מורכבות ריפוי. ולכן, עבורי- רפואת הצמחים היא רפואה שלמה מטבעה!

מעל הכל....

מעל הכל….

אם לחבר לאופן הטיפול, אז בעיניי מטרת השימוש בצמחים היא להביא לריפוי שורשי, רחב ורב מערכתי ככל שניתן. ריפוי הרואה את האדם על כל מערכות הגוף ועל היחסים ביניהן, על רבדיו השונים, על חולשותיו ועל מעלותיו, על אורח חייו ועל שאיפותיו. ריפוי המטפל בחולה ולא במחלה. ריפוי שפעמים רבות מתעצם עם התאמת אורחות חיים כגון שימוש בתזונה פונקציונאלית ככלי משלים לצמחים, או שימוש בטכניקות ריפוי אנרגטיות עתיקות המתקיימות ביער. בנוסף, מתוך הכרה ברקע הנפשי למחלותינו, אני מְזַמֵן לטיפול גם העמקה רגשית כשזו מתבקשת ומוסכמת. וכך באופן טבעי- עצם המפגש בין מטפל למטופל גם מהווה חלק משמעותי מתהליך הריפוי.

רוצים לקרוא עוד מאמרים?

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.